Zabıt Katibi Olmak İsteyenlere Tüyolar

Konu, 'Adalet Bakanlığı Personelleri' kısmında AhmetKucuksaka tarafından paylaşıldı.

?

İçerikten Memnun Kaldınız Mı?

Anketin kapanma tarihi 29 Nisan 2016.
 1. Evet Beğendim.

  100,0%
 2. Hayır, bana birşey katmadı.

  oy sayısı 0
  0,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. AhmetKucuksaka

  AhmetKucuksaka Kamu Personeli Üyesi

  Zabıt Katibi Olmak İsteyenlere Tüyolar

  Zabıt katipliği özel yetenek sınavıyla alım yapan bir meslek. Elbette KPSS önemli ve alacağınız puanda yerleştirmenizde veya yetenek sınavlarına katılmanızda son derece önemli ancak; KPSS kısmını halletmiş ve halen zabıt katipliği yapabilmek için klavye egzersizleri yapanlara çok önemli tüyolardan bahsedeceğiz.

  Zabıt Katipliği Sınavlarında 4 Önemli Nokta

  Sınav öncesi ve sırasında dikkat edilmesi gereken 4 temel ve önemli nokta bulunuyor. Bunlardan birincisi zamanı etkin kullanabilmek, ikincisi el becerisi ve üçüncüsü de hızlı okuyabilmek. Bu bahsedilen 3 önemli noktadan sonraki en önemli unsur ise hepsini birden yapabilmenin yer aldığı 4.madde.

  Peki 4 maddeyle zabıt katipliği sınavı nasıl kazanılır, alt başlıklarla inceleyelim.

  1) Zamanı etkin kullanabilmek: Size sınavda bir metin verilecek, en çok kelimeyi belirtilen süre zarfında yazan adaylar başarıyla sınavı geçmiş olacaklar. Bu noktada en yüksek kelimeyi nasıl daha hızlı ve kolay yazarız onu ele alalım:

  a)Klavye kullanımı: On parmak kurslarında anlatılanları unutun. Elinizin alışık olduğu düzeni hızlandırmak için çalışın. Dakikada yüz kelime yazabilen bir çok zabıt katibi, on parmak kullanımlarının yerine kendi alışık oldukları kullanımlar ile sınavı kazandılar. Elbetteki on parmak kullanımı önemli, ihtiyacınız olanda bu ancak; on parmak yazmak zorunda değilsiniz. Bir çok klavye üstadı ve editör, bir kaç parmağın etkin kullanımı ve aslında kendi stillerini yönetiyor olmaları nedeniyle son derece hızlı yazımlar gerçekleştirebiliyorlar.

  b) Elinizi on parmak düzenine göre kullanmayın.
  Kendi klavye kullanımınızı parmaklarınıza yansıtın. Örneğin editörlerimizden bir çoğu ellerini sadece bir kaç önemli tuşa koyarak son derece hızlı yazımlar gerçekleştirebiliyorlar. Sol el işaret parmağı r ve yine sol el işaret parmağını a tuşuna yerleştiren bir çok zabıt katibi de aslında sol eliyle klavyenin sol tarafında kalan bir çok kelime kombinasyonunu rahatlıkla gerçekleştiriyorlar.

  c) Sağ el kullanımı önemli. Sağ elinizi kullanırken baş parmağınızı mutlaka boşluk tuşu etrafında veya üzerinde konumlandırın. Sağ el yüzük parmağını da enter üzerinde konumlandırırsanız, iki eli de etkin çalıştırma imkanına kavuşabilirsiniz.

  Ayrıca bu kullanım düzeninde, noktalama işaretlerini dahi yönetebilme imkanına da kolaylıkla sahip olursunuz.

  2) El becerisi: Herkesin mutlaka alışık olduğu bir kullanım düzeni var, bu noktada kendi yeteneklerinizinde farkına varmanız gerekiyor. Şöyle ki; bilgisayar kullanımı ve klavye kullanımı kişiden kişiye göre değişir. Uzun yıllar kullanım sonucu ortaya çıkmış alışkanlıklar ve yetenekler de kısa sürelerde değiştirilemezler. Dolayısıyla bir kullanıcı @ işaretini oluştururken ctrl+alt Q kombinasyonlarını kullanırken, bir diğeri alt gr ve Q fonksiyonlarını kullanıyor olabilir.

  Bu noktada kısa sürede yapılabilecek olanı seçmek en mantıklısı ancak bu süre zarfında bu alışkanlıktan kurtulamayacaksınız, bildiğiniz yolu tercih etmeniz size bu sınav sırasında daha fazla zaman kazandıracaktır.

  a) El becerisi noktasında denenmiş ve işe yaradığı son derece bilinen bir yöntemden daha bahsedeceğiz. Herkes tarafından bilinmeyen ancak zamanla uygulandığında son derece başarılı olan bir yöntem bu.

  Gözleriniz kapalıyken hatasız yazmaya çalışmak. İnsan beyni göremediği şeyleri veya bilmediklerini öğrenmeye, en azından bunları kontrol etmeye meyillidir. Zihne gönderilen bu yöndeki etki, motor nöronlara yansıyarak davranışlara dönüşür. Görme engeli olan bir çok kişinin de el becerilerininm son derece yüksek olması bundan kaynaklıdır.

  Aklınızdan veya duyduğunuz şeylerden metinler, içerikleri ellerinizi klavyenizde konuma oturtup gözleriniz kapalı haldeyken yazmaya çalışmak, sizi aslında hızlı yazma ve bunu becerme kabiliyetine doğru itecektir. Ayrıca bu son derece etkili bir hızlı okuma antrenmanıdır. Duyduklarını hızlı aktarabilenler ve bunu görmeden yapanlar, gördüklerini aktarmada daha başarılı olurlar. Bu noktada gördüklerini yazmakta son derece kolay olacaktır.

  3) Hızlı okuyabilmek: Aslında burada son derece önemli ve mesleğin icrası noktasında da önemli bir kavramdan bahsediyoruz. Hızlı okuyabilmek, geniş kelime dağarcığı, zihin belleği ve aslında bir de önbellek gerektirir. Gözünüzün okuduğunu anlık olarak çok hızlı şekilde klavyeye dökmenize de yardımcı olur. Bol bol kitap veya metinler okumak, kelimeleri okumaya çalışırken gözün hep bir sonraki kelimede olması bu noktada son derece önemli olacaktır.

  4) Tümünü eş zamanlı olarak uygulayabilmek: Bahsettiğimiz tüyoları etkin olarak gerçekleştirebilen adaylar; zabıt katipliği sınavlarında başarıya ulaşacaklardır. Peki bu süreci nasıl kontrol edecekler?

  Adımları önce teker teker uygulayın. El becerisini edinip, klavye kullanım alışkanlığınızın farkına varın. Daha sonrasında bunu zaman kazanmak ve geliştirme noktalarında egzersizlere döküp, kendinizi sınayın. Bir sonraki adımda el becerilerinizi kullanıp, ellerinizi konumlandırarak, duyduklarınızı yazmaya çalışın. Gözlerinizin kapalı olması ilk zamanlarda çok problem yaratacak olsa da, çok kısa sürelerde muhteşem sürat kazandıracaktır.

  3 maddeyi harmanlayıp, 4.maddeye ulaşın. Beceri, zaman ve teknik kısımlarını hallettiğimizde; gördüklerimizi klavyeye bakmadan sadece metni okuyarak gerçekleştiriyor olacağız. Bu noktada çoğu zaman klavyeye bakmaya veya üzerindeki tuşların görüntülerine de ihtiyacımız olmayacak. Tamamen konsantrasyon ve yetenek akımı, metini hızlı okuyup, bir sonraki kelimeyi görüp eş zamanlı olarak klavyeye dökmek noktasına da bizi taşımış olacak.

  Bu yazımızda Zabıt Katibi Olmak İsteyenlere Tüyolar verdik. Zabıt katiplerinin ve klavye üstadlarının uygulamaya değer başka taktikleri varsa, onları da duymak isteriz. Herkese iyi çalışmalar.


  Ahmet Yasin Küçüksakal | kamupersoneli.net
   
  sahinali ve Büşrag bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş