"TAŞERONA KADRO" Koskoca Bir "HİÇ" Çıktı

Konu, 'Sağlık Bakanlığı Personelleri' kısmında webstir tarafından paylaşıldı.

 1. webstir

  webstir Kamu Personeli Üyesi

  Kamuda çalışan taşeron işçilerin uzun süredir beklediği "taşeron işçilere kadro verilmesi" ile ilgili açıklama sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. İlk önce sadece asıl işi yapanlara kadro verileceği söylenirken Başbakan Ahmet Davutoğlu asıl iş, yardımcı iş ayırt edilmeden tüm taşeron işçilere kadro verileceğini söyledi. Fakat yapılan açıklama taşeron işçilerde tam anlamıyla bir hayal kırıklığına sebep oldu. Kamuda çalışan taşeron işçiler kadro aldıkları zaman çalıştıkları kurumlarda devlet bünyesinde kadro alacaklarını ve tüm özlük haklarıyla birlikte iş güvencesi kazanacaklarını düşünüyorlardı. Yapılan açıklama ise hiç de bu yönde değil. Taşeron işçiler kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edilecek ve bulundukları kurumlarla 3 yıllık sözleşme imzalayacaklar.

  İş Güvencesi Yine Yok
  Kamuda çalışan taşeron işçilerin en büyük sıkıntıları iş güvencelerinin olmamasıydı. Bu işçiler taşeron firma adına çalıştıkları için her ihale döneminde "acaba işsiz kalırmıyım" korkusu yaşıyorlardı. Bu durum sosyal yaşantılarını da olumsuz etkiliyordu. Bir eşya ya da ev alacakları zaman iş garantileri olmadığı için borç altına girmekten korkuyorlar, birçok ihtiyaçlarını bu nedenle ertelemek zorunda kalıyorlardı. Ev kiraladıkları zaman ev sahipleri iş güvenceleri olmadığı için evlerini bu insanlara kiraya vermek istemiyorlardı. Alışveriş yaptıkları esnaflar bu insanlara güvenmedikleri için taksitli satış yapmıyorlar, "kredi kartın varsa veririm, yoksa sana taksit yapamam" diyorlardı.

  Yeni yapılan açıklama yine kamuda çalışan taşeron işçilerin iş güvencelerinin olmayacağı yönünde. 3 yılda bir çalıştıkları kurumla sözleşme imzalamaları gerekecek. Eğer sözleşme imzalayamazlarsa işsiz kalacaklar. Yeni sözleşme döneminde ihtiyaç olmaması durumunda kurum sözleşme imzalamayabilir. Bu durumda devletin koskoca bir "Taşeron Firma" görevini üstleneceğini ve bu işçilerin devletin taşeron işçisi olarak çalışmaya devam edeceklerini söylemek çok da yanlış olmayacaktır.

  Maaşlarda Değişme Yok
  Yapılan açıklamaya göre taşeron işçiler yeni düzenlemeyle şu anda aldıkları maaş neyse aynı maaşa çalışmaya devam edecekler. Devlet memuru olmaları durumunda en düşük devlet memuru maaşına bağlı olarak maaşlarının artacağını düşünen taşeron işçiler, yapılan açıklamayı duyunca hüsrana uğradı. Bu işçilerin birçoğu asgari ücret üzerinden maaş alıyorlar.

  Asıl İşi Yapanların Statülerinin Ne Olacağı Net Olarak Açıklanmadı
  Kamuda çalışan taşeron işçilerin bir kısmı asıl işi yapanlar. Yani kamu kurumlarının asli görevi olan işlerde taşeron firma adına çalışanlar. Bu asıl işi yapan işçilerin statülerinin ne olacağı net olarak açıklanmadı. Eğer asıl işi yapanlarda "özel sözleşmeli personel" olarak çalıştırılmaya devam edilirse kamu çalışanları aynı işi yaptıkları halde farklı haklara sahip olacaklar.

  Örneğn hastane çalışan tıbbi görüntüleme (radyoloji) teknisyenlerinden devlet memuru olanlar ile "özel sözleşmeli personel" statüsünde çalışanlar aynı işi yaptıkları halde farklı maaşlara çalışacak, farklı özlük haklarına sahip olacaklar.
  Bu da çalışanlar arasında "öz evlat - üvey evlat" benzeri bir ayrımın oluşmasına sebep olacak.
   
 2. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Kısaca eldeki var olan haklarda alındı..
   
 3. webstir

  webstir Kamu Personeli Üyesi

  adımız değiştir sadece taşeron değilde sözleşmeli bilmem ne ayıptır ya yıllardır beklettiler oyaladılar
   
 4. caner

  caner Kamu Personeli Üyesi

  bu kadar insanla dalga geçtiler resmen bir de maliye bakanı diyor ki bize ek maliyet getirmeyecek
   
 5. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Sizlere tavsiyemiz tepkilerinizi BİMER - AKİM ve CİMER ile dile getirmeniz. Bu şu anda bir yasa tasarısı ve tasarı netleşmedi. Meclisten geçmeden tepkiler dile getirilmelidir ki ne derece hata yapıldığı anlaşılsın.
  Lütfen 5 dakikanızı ayırıp BİMER - AKİM ve CİMER' e yazınız.
   
 6. webstir

  webstir Kamu Personeli Üyesi

  şu başlığı açalı kaç ay oldu halen bekliyoruz vay be
   
 7. Pelin

  Pelin Kamu Personeli Üyesi

  hayır ne bekliyordunuz dalga geçildiğini oyalandığımızı yeni mi anladınız
   
 8. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Yıl sonuna kadar ancak ..
   
 9. Pelin

  Pelin Kamu Personeli Üyesi

  siz merak etmeyin bir daha ki seçime kadar böyle gider oyalama taktiği
   
  KomikRetikulum bunu beğendi.
 10. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Seçim yatırımı olarak kullanılmak üzücü doğrusu
   
 11. Gül06

  Gül06 Misafir

  Bekle ki kadro gelecek. Abim sırf bu yüzden kpss'ye girdi. Taşerona kadro falan gelmicekmiş.
   

Sayfayı Paylaş