MEB, şehit yakını ve gazilere sınavsız memur unvanı verdi, hizmetli kadrosundaki engellileri unuttu

Konu, 'Engelli Memurlar ve EKPSS' kısmında KomikRetikulum tarafından paylaşıldı.

 1. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Arkadaşlar merhaba. Biliyoruz ki burada tüm engellilerimizin ortak yararı adına bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan geçtiğimiz günlerde MEB'in İl Milli Eğitim Müdürlüklerine göndermiş olduğu; şehit yakını ve gazilerin yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlarına tanımış olduğu sınavsız memuriyet unvanı hakkında konuyu ele aldık. Meb, yardımcı hizmetlerde çalışan şehit yakını ve gazilere sınavsız memuriyet unvanı verirken yine kurumunda hizmetli kadrosundaki engellileri görmüyor, görmemezlikten geliyor.

  İşte konu ile ilgili haberimiz.
  Devlet Personel Başkanlığının verilerine göre kamuya personel alımları arasında 'özel alım usulü uygulanan haller' de yer almaktadır. Bu haller arasında ise terör mağduru şehit ve gazi yakınlarının istihdamı, korunmaya muhtaç çocuk ile şehit yakınları, engelli istihdamı ve istisnai memuriyet seçenekleri bulunmaktadır. Terör Mağduru Şehit ve Gazi Yakınlarının İstihdamı için kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personellerin %2 si oranında istihdam ayrılırken, bu durum engelli istihdamında ise %3'tür.

  Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 27.04.2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfına görev yapan personellerden (hizmetli, aşçı, bekçi, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi ve dağıtıcı) belirli şartları sağlayanların sınavsız olarak memur unvanına geçebilmelerine olanak tanındığı belirtilmiştir.

  Gönderilen yazıda;
  Merkez ve taşra teşkilatında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellerden,
  - En az lise ve dengi okul mezunlarından,
  - Son iki yılı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Devlet memurluğunda en az 3 yıl görev yapmış olanların,
  Kurum ihtiyaçları, kamu yararı, ve kişilerin istekleri dikkate alınarak sınavsız (sınava tabi olmadan) görev yaptıkları il emrine "Memur" kadrolarına atanmaları uygun görüldüğü belirtilmiştir.
  Yukarıdaki ifadelerin değerlendirildiğinde; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellerden, en az lise mezun olmaları ve 1 yılı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere 3 yıl memuriyet görevi yapmış olmaları şartı ile yardımcı hizmetler unvanından memuriyet unvanına geçecekleri, ayrıca görev yaptıkları il emrinde çalışmaya devam edecekleri anlaşılmaktadır.
  Milli Eğitim Bakanlığının Bakanlığında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellere, sınavsız memur unvanı verilirken, yine şehit yakını ve gaziler gibi kamuya Özel Alım Usulü Uygulanan Haller arasında alınan engellilerden hizmetli kadrosunda görev yapan personellerine bu hakkı vermemesi, engellilere tanınması gereken pozitif ayrımcılığın uygulanmadığını gözler önüne sermektedir.
  Tüm hizmetli kadrosundaki engelliler, yıllarca hizmetli engellilerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ne gibi zor şartlar içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını, kendilerine engelleri oranında iş verilmediğini, hizmetli engellilerin memur unvanına geçirilmesi gerektiğini ifade etmeye çalışırken, sanki bu sorunların ve taleplerin söylenilmemiş ve istenilmemiş gibi davranılması ve yok sayılması hizmetli kadrosundaki engellileri derinden yaralamış ve bakanlığın kendilerini ikinci hatta üçüncü sınıf insan yerine koyduğu düşüncesine sahip oldukları izlenimini yaratmıştır.
  Bu bakımdan; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hizmetli kadrosundaki engelliler de, tıpkı Bakanlıklarına bağlı şehit yakını ve gazilere tanınan sınavsız görev yaptıkları il emrine memur olarak unvanlarının verilmelerini ivedilikle talep etmektedirler.
  İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği o yazı

  1.png 2.png 3.png
   

Sayfayı Paylaş