Kamu Personeli Alımları 2017 Yılında Hangi Memur Gruplarında Yoğunlaşacak?

Konu, 'Haberler' kısmında Sapiens tarafından paylaşıldı.

1. Sapiens

Sapiens Misafir

Bilindiği üzere yapılan açıklamalar da aktarıldığı gibi, kamuya personel alımlarının bir süre ince elenip sık dokunacağı, bu alımlarda da önceki yıllara oranla bir kısıtlamadan söz edilebileceği ifade edilmişti. Kamuya personel alımları noktasında kısıtlamaya giden hükümet, hem FETÖ bağlantılı kişileri temizlemek, hem de mevcudiyette bulunan fazlalığı norm seviyelere çekmek için çaba göstereceğini aktardı.

Kamu personeli alımları noktasında yapılacak bu çalışmalarda, 2017 yılı içerisinde alımların 60 binin üstünde gerçekleşeceği; ancak bu rakamın da yine önceki yıllara oranla az bir sayıya tekabül edeceği aktarılmıştı. Bu açıklamaların tamamında, yüzüstüne çıkan önemli noktalar da bulunuyor. Dolayısıyla, bazı memur gruplarına alımın daha fazla olacağını söylemek mümkün.

Kamu personeli alımlarında hangi gruplara ağırlık tanınacak?

Basına aktarılan açıklamalarda, kamuda norm seviyelerdeki personel sayısının üstünde bir sayı olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla " biraz fazla " olarak aktarılan bu personel sayısı nedeniyle kısıtlamalardan en az etkilenmeyen tarafları listelemek gerekecektir. Zira kamu alımlarında yapılacak bazı alımlar mecburi alımlar olarak kayıtlara geçecektir. Örneğin; güvenlik, sağlık, eğitim ve bu hizmetleri sağlayanlara yönelik destek personelleri.

Dolayısıyla kamuya alımlarda; asker, polis, öğretmen ve sağlık sektörü çalışanlarına yönelik alımlardan bahsetmek mümkün olacaktır.

Bu noktayı doğrular nitelikteki açıklamalara kısaca göz atacak olursak:

Kamupersoneli.net yorumu: Yapılacak olan alımlarda ağırlıklı olarak güvenlik ve eğitim kollarında memur alımlarına ağırlık verilecek. Ancak zorunlu hizmetler ve FETÖ' den ihraçlar nedeniyle de eğitim ve sağlık harcamalarına ayrılan, daha büyük bir bütçe bulunuyor. Zorunlu hizmet sağlanımı kapsamında da alınacak olan personellerin diğer sağlık personellerine yönelik önceki yıllara oranla daha fazla uygulanacağını öngörmekteyiz.

Kamupersoneli.net | ANKARA

[​IMG] Özel Haber
    NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

2. gigidatome

gigidatome Kamu Personeli Üyesi

ben bu sene kpss ye hazırlanıyorum olacaksa da vergi müfettişliği olsun istiyorum . bu alanda boşluk oluşmuş mudur ?

3. gigidatome

gigidatome Kamu Personeli Üyesi

bir de sakal serbesliği ile ilgili bi gelişme var mı bu konuda bi bilginiz var mı

4. Pelin

Pelin Kamu Personeli Üyesi

polis öğretmen sağlıkçı cevap gayet basit

Sayfayı Paylaş