İllerdeki yaşam şartları (kira, iklim, ulaşım, yeme içme vs.)

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında KomikRetikulum tarafından paylaşıldı.

 1. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Arkadaşlar merhaba;

  Bu bölümde de böyle bir konuya yer verelim istedik. İllerimizi tercih edecek olan kişilerin o illerde karşılaşabileceği zorluk ve kolaylıkları bu bölümde paylaşım. Böylelikle tercih edilecek yerler hakkında kişilerin az çok fikir sahibi olmasını sağlayabiliriz.

  Örneğin İzmir'den başlayayım.
  Bir çok kişinin gıpta ile baktığı ve keşke dediği İzmir.. Aslında dışardan davulun sesi oldukça hoş gelir ama işin içerisine gelince öyle olmadığı her zaman geçte olsa anlaşılır.

  Öncelikle hava ve iklim koşullarından bahsetmek istiyorum. Sıcak havaya bünyeniz alışık değil ise bu şehir size göre değildir. Haziran 20'sinden sonra kimi zaman sıcaklıklar 38 dereceği görmekte, denizin etkisi ile nem oranı ile birlikte varılan sıcaklığı siz düşünün. Gerçekten sıcak bir il kimileri için iyidir kimileri için ise kötüdür. Ancak kışın öyle çok ama aman kışı yoktur. Zaten toplasanız 4 ay en fazla 5 ay kış olur onunda adam akıllısı en fazla 1 veya 2 ayı kış mevsimidir. Oda en fazla. Yani bünyeniz alışık ise bir kazak ile geçirebilirsiniz bir kışı.

  Ev kiraları bir çok kişi için önemli bir nedendir. İzmir denilince kimi zaman ürkülür ev kiralarında ve bu her ilde olduğu gibi İzmirde de ilçe ilçe farklılık gösterir. Örneği İzmir'in Buca - Bozyaka - Altındağ - Karabağlar gibi mevkileri ev kiraları uygundur. Ancak Karşıyaka - Mavişehir - Bornova - Narlıdere - Üçkuyular - Göztepe ve diğer sahil bölgelerinde ev kiraları uçuk bir hal almıştır. İyi bir kazanca sahip olmanız lazım bu semtlerde kirada olabilmeniz için.

  Ulaşım konusunda geçmişe nazaran hem iyi hem kötü yönleri bulunmaktadır. İzmirim kart sayesinde 90 dakika uygulaması vardır. Yani 90 dakika içerisinde (1,5 saat) gideceğiniz yere tek bir ücret ödersiniz. Örneğin bir otobüsten inip 10 dk. sonra başka bir otobüse biner iseniz ücret ödemezsiniz bu döngü 1,5 saat boyunca böyledir. 1,5 saati geçtiği an 2. ücreti ödersiniz. İlde aktarma sistemi mevcut. Yani bir yerden başka bir yere giderken 2-3 aktarma şeklinde gidiliyor. İlde metro ve izban şeklinde ulaşım seçenekleri ile taksi dolmuş ulaşım seçeneği var. Bu seçeneklere göre evinizi kiralamanızı öneriyorum.

  Yemek konusuna gelince. İzmir'de aç kalmazsınız. Her kesimin cebine hitap eden yerler vardır. Lüks AVM lerde vardır köşe başı atıştırmalıklarda vardır. O yüzde 10 lira ile de kimi zaman doyulabilir 50 lira ile de doyulabilir. Yemek konusunda çeşit çoktur ve pizza - kokoreç - midye - kömürde sandaviç gibi atıştırmalıklar hemen hemen her köşe başında bulunabilir.

  İnsanları sıcak kanlıdır ve rahattır. Çok fazla muhafazakar bir toplum değildir, kişi istediği düşünceye sahip olabilir ancak aşırıya kaçmadıkça ki bu her ilde de böyledir.

  Sahili denizi sıcak havayı midye ve kokoreci seviyor iseniz yaşanacak bir yerdir İzmir.
   
 2. Mert

  Mert Kamu Personeli Üyesi

  izmiri iyi övmüşsünüz :) bence en güzeli şu sahil yerlerine turistik mekanlara yakın olması
   
 3. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Övgü değil aslında kirası olsun sıcaklığı olsun trafiği olsun bilinmesi gereken şeyleri yazdım.. Küçük illerden İzmir'e gelmek isteyenlerin hassas etmesi gereken noktalar. En Önemlisi de kira
   
 4. Pelin

  Pelin Kamu Personeli Üyesi

  kira sıkıntısı artık küçük il büyük il olayı kalmadı her yerde yüksek, misal birisi 700 yaızyor diğeri vay benim evim daha güzel 750 yazıyor heryerde aldı başını gidiyor, Vicdansız çok asgari ücretin 1300 oılduğunu herkes unutuyor
   
 5. KomikRetikulum

  KomikRetikulum Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

  Bu durumu vicdansızlıkla bağdaştırmanız bana tuhaf geldi. Mevcut koşullar böyle ise çevre ve piyasa bu şekilde ise arz ve talep bu şekilde rağbet görüyor ise bence bu normal. Asgari ücretli kişi de daha kendi maddi ölçüleri çerçevesinde bir daire bakacak. Misal ya doğalgaz istemeyen veya başka bir şeyden vazgeçecek .. Acı ama gerçek bu..

  Ayrıca konuyu memur olarak başka illerden atanmış kişiler için açtığımı da belirtmek isterim.
   

Sayfayı Paylaş