İİBF Probleminin Çözüm Sürecinde Sizde Destek Olabilirsiniz

Konu, 'KPSS A Grubu' kısmında Sapiens tarafından paylaşıldı.

 1. Sapiens

  Sapiens Misafir

  Merhabalar, İİBF mezunların yaşadığı kadro, atama problemlerinin yanı sıra İngilizce' nin de problemlerin tetikleyicisi olduğunu siz de düşünüyor musunuz? Eğitimin yetersizliğine rağmen YDS şartının kullanılması da bu tetikleyicinin etkisini artırıyor mu?

  Bir arkadaşımız tarafından aşağıdaki şekilde yorumlanmıştır:

  İİBF mezunlarından İngilizce bilmeyen adayların KPSS den atanması neredeyse imkansız (genelde yds şartı 70). İİBF hazırlık neredeyse hiç bir üniversitede yok. Devlet üniversitelerinin İİBF'de anca %10-15 inde hazırlık vardır. Sorun şu ki, devlet okullarında öğrencilere, yds'den 70 alacak düzeyde İngilizce öğretilmeden, KPSS'den 85 alacak düzeyde bir eğitim verilmeden, devlete yerleştirirken öğrencilerden neden böyle uçuk puanlar isteniyor? Devletin ve özel piyasanın ihtiyaç duyduğundan kat kat fazlası kadar öğrenci neden üniversitelere yerleştiriliyor?
  Cumhurbaşkanını ve başbakanı halk seçiyor da neden rektörü akademik personeller seçiyor? Başbakanlık, cumhurbaşkanlık hatta muhtar seçimlerinde bile o akademik personel ile öğrencinin oyu aynıyken, neden rektörlük seçimlerinde böyle bir mantık uygulanmıyor? Bu rektörler devleten aldığı milyonlarca TL'lik bütçeyi acaba öğrenciler ve üniversite için mi harcamalı. Yoksa kendi ihtiyaçları ve akademik personeller için mi har vurup harman savurmalı?

  Sizde aynı görüşte misiniz? Bu konu altından görüşlerinizi ve söylemek istediklerinizi ulaştırabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş