6225 Kodu - Okulda Görülen Bilgisayar Dersi Sertifika Yerine Geçer Mi?

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Sonarge tarafından paylaşıldı.

  1. Sonarge

    Sonarge Admin Yetkili Kişi

    Kılavuzda 6225 nitelik kodunun açılımı şöyledir:

    6225: M.E.B'den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak.

    Öncelikle herhangi bir bilgisayar kursuna giderek M.E.B onaylı bu sertifikayı alanlar, kursun verdiği saate bakmaksızın bu şartı sağlamış olur ve tercihlerinde bu kodun geçtiği yerleri tercih edebilir. Kursa gitmeyenler için kılavuzun 3.9 maddesinde şu ifade yer alır:

    Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine ve aynı şekilde hızlı klavye kullanımı(F Klavye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, “M.E.B.'den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.

    Yani eğitim hayatının herhangi bir safhasında bilgisayar içerikli bir dersi almış olanlar(Temel Bilgi Teknolojileri dersi de dahil) onaylı transkripti atandıkları kuruma vererek bu şartı sağlamış olurlar ve tercihleri kabul edilir.
    -Düz lise mezunları da okulda bilgisayar dersi gördüyse bu şartı sağlamış olurlar ve sertifika almalarına gerek yoktur.
    -Üniversitede ya da lisede bilgisayar dersini kaç ortalama ile geçtiğinizin, dersin kaç kredi olduğunun hiçbir önemi yoktur.
    -Dersin seçmeli olmasının da bir önemi yoktur, sertifika yerine geçer.
    -Halk eğitim merkezlerinden alınan sertifikalar da geçerlidir.

    Kimlerin gördüğü bilgisayar dersi sertifika yerine geçmez?

    Ösym’nin tercih kılavuzundaki açıklamasında “örgün” eğitim kavramı geçmektedir. Açık öğretim fakültesi ve açık lise örgün eğitim içerisinde yer almadığından bu fakülte ya da lisede bilgisayar dersini alanlar, sertifika koşulunu sağlamamış olurlar. Bu adayların bir kursa giderek sertifika almaları gerekmektedir.
     
    bahar_bahar bunu beğendi.
  2. Bilalnadir

    Bilalnadir Kamu Personeli Üyesi

    bu sistemin kaldırılması lazım. Biz boşunamı bilgisayar okuyoruz. 2 ayda sertifika almak varken ? böyle olmaz!
     
  3. Mert

    Mert Kamu Personeli Üyesi

    neyimiz doğru ki hesabı , mutlaka bir kesim mağdur ediliyor
     
  4. Fatımaa

    Fatımaa Kamu Personeli Üyesi

    Aynen çok katılıyorum biz eğitimini görüyoruz ve bize onlardan daha az kadro veriliyor o zaman gidip daha kolay bir bölüm okuyup formaliteden bir bilgisayar sertifikasına sahip olup bu kadroları tercih etseydik. Boşuna mı okuduk. Ki 3 5 ay bir halkeğitim merkezinde bilgisayar eğitimi gören birisinin bilgisi bizimle nasıl denk tutulur.
     

Sayfayı Paylaş