2017/1 de GTHB Laborant ve Veteriner Sağlık Tekniker Atayacak mı?

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Deniz3442 tarafından paylaşıldı.

1. Deniz3442

Deniz3442 Kamu Personeli Üyesi

İş hayatında ara eleman sözcüğünü sık sık duyarız. Özel sektörün üretim anlayışı nedeni ile ara eleman kullanımı pek yaygın olmamakla birlikte genellikle planlayıcı -Mühendis, benzeri ve üstü eğitim almış olan personel- ve vasıfsız işçi kullanılmaktadır. Ara eleman ihtiyacı ise vasıfsız işçinin uzun yıllar içerisinde doğru bildiği yanlışlar ile evrilmesi sonucu ara eleman görevini üstlenir duruma gelmesi ile karşılanmaktadır. Ancak doğru bilinen yanlışlar tekrarlanarak üretimin planlayıcının planladığı şekilde değil ustanın istediği şekilde yapılmasına neden olmaktadır.

Aynı durum hayvancılık sektöründe de görülmektedir. Küçük işletmeler genelde aile işletmesi olarak faaliyet yürüttüğünden çalışan tanımlaması zaten yapılmamaktadır. Büyük işletmelerin sayısının yeterli olmayışı ve var olan büyük işletmelerin ucuz işçilik nedeni ile planlayıcı -işletmeyi açmak için gerekli diplomalı çalıştırma zorunluluğu da bulunmakta- ve vasıfsız işçi çalıştırma eğilimleri nedeni ile hayvancılık sektörünün ara elemanı olan Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri özel sektörde yeterli iş olanağı bulamamaktadır.

GTHB bakanımız sayın Faruk ÇELİK'in sosyal medyadaki paylaşımlarından anlaşılmaktadır ki hayvansal üretim için başta hibe olmak üzere çeşitli araçlar ile üretici desteklenmektedir. Ancak desteklere rağmen yine bakanımızın beyanına göre yılda 400.000 buzağı ölmektedir. Yapılan destekler ekonomik şekilde olduğu için daha önce izah etmiş olduğum doğru bilinen yanlıştan vazgeçmeyen üretici üretimin artmasından çok kaynağın israf olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle hayvansal üretimin büyük kısmını oluşturan küçük işletmelerin karlı işletmeler olabilmesi için devletin ekonomik desteğinin yanında doğru bilinen yanlışları doğru bilinen doğrulara çevirmek gerekmektedir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri, aldığı eğitim ve mesleki tanımları gereği planlayıcının -Veteriner- planlarının uygulayıcı tarafından doğru biçimde uygulanmasını sağlamak, yeri geldiğinde uygulamak şeklindedir.
    Üreticinin karlı ve bol üretim yapması için; GTHB lığının, doğru bilinen doğruları gösterecek ve takip edecek olan Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri kadrosu açıp bu kadrolara atama yapması gerekmektedir. Sürekli planlayıcı kadrosu açmaktan vazgeçilmelidir. Açılan her veteriner kadrosu için en az 4 Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri kadrosu açılmalıdır.

Üretici, tüketici ve bizlerin yani herkesin kazanması ve mutlu olması için Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikerleri kadro beklemektedir. Saygılarımla.

Deniz DÜNDAR
    Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri

cihan_yvz bunu beğendi.
  2. cihan_yvz

cihan_yvz Forum Yöneticisi Forum Yöneticisi

Hocam Umarım Hakkınızda Hayırlısı Olur ve Umarım Beklediğinizden Daha Güzel Haberler iLe Müjdelenirsiniz...

Deniz3442 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş